Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 6934 razy

Lonstar: biografia

Lonstar: biografia


Z wykształcenia architekt; grafik i akwarelista, filmoznawca, tłumacz z języka angielskiego i włoskiego - ale przede wszystkim wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów polsko-, włosko- i angielskojęzycznych, producent własnych projektów muzycznych, projektant okładek płyt i plakatów o tematyce muzycznej.

Lonstar jest zakochany w muzyce country od dawna. Miłość ta zaczęła się, gdy w wieku 7 lat usłyszał "Walking The Floor over You" Ernesta Tubba, "High Noon" Texa Rittera oraz nastrojowe piosenki Jima Reevesa. Od lat jest czołową postacią na polskim rynku country. Władając językiem amerykańskim z równą swobodą, jak polskim i znając setki amerykańskich standardów country, jako pierwszy stworzył swój własny, bogaty repertuar polskojęzyczny. Pierwszy i przez piętnaście lat jedyny polski wykonawca country, który wystąpił na deskach Grand Ole Opry w Nashville - Music City, USA - dwukrotnie w 1989 i 1990 roku. W 2004 roku jako kolejny Polak na tej słynnej scenie wystąpił przyjaciel Lonstara i członek Lonstar Bandu Leszek Laskowski na gitarze pedal steel.


Gorący propagator idei country w swych publikacjach i prelekcjach (m.in. seria esejów monograficznych dla firmy Selles). Współzałożyciel i przez jedną kadencję (od 1990 r.) Prezes SML "Country". Współorganizator pierwszych Pikników Country w Mrągowie i sopockiego festiwalu w '92 r., którego gwiazdą była Emmylou Harris. Centralna postać objazdowego programu TVP "Konwój". Jego piosenka "Dwa tysiące koni" była w czołówce filmowych reportaży. Dwukrotnie współtworzył Warszawski Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country - Country Top.


Jest stałym mistrzem ceremonii na corocznych festiwalach filmowych "Camerimage". Po latach wrócił na chwilę do wyuczonego zawodu architekta i zaprojektował - dzwonnicę kościelną.


Założył jeden z najpopularniejszych (w 80. latach) zespół Country Family. Ich dwie płyty zawierają standardy oraz własne utwory Lonstara. Jako pierwszy wprowadził muzykę country na polskie listy przebojów. "Radio" do dziś jest nieoficjalnym hymnem polskich kierowców, a płyta "11 Ton" z charakterystyczną okładką projektu Lonstara sprzedała się w rekordowym wówczas nakładzie 145 tysięcy egzemplarzy...


Założony w 1985 roku zespół Lonstar Band już po 2 tygodniach istnienia zwyciężył w konkursie Country w Stodole (od nazwy klubu studentów Politechniki Warszawskiej, współpracującego przez wiele lat z SML "C"). Skład zmieniał się przez lata, jednak zasadniczy trzon zespołu stanowią znakomici muzycy, związani z innymi formacjami, nie tylko country: Mirosław Borkowski (gitara elektryczna), Jerzy Stelmaszczuk (gitara basowa), Leszek Laskowski (pedałowa gitara stalowa).

Uznany najlepszym polskim wykonawcą country w Polsce Lonstar reprezentował kraj na festiwalu Euro Country Music Masters w Belgii oraz na festiwalu Porta '88 w Pilznie (Czechosłowacja). Odbył tournee w Skandynawii, Włoszech, Niemczech i wszystkich krajach Europy Wschodniej. Z grupą polskich artystów odbył tournee po Kanadzie. W latach 1990 i 1992 występował w Szwajcarii.

Wiosną 1989 r. ukazała się jego płyta "Różne kolory". Muzyka Lonstara jest oryginalną mieszanką dobrych, starych tradycji oraz najnowszych tendencji w gatunku country. Jako pierwszy w swoich tekstach mówił o naszej rzeczywistości, często gorzkiej i przygnębiającej (zakaz cenzury wykonywania ballady "Gdybym był orłem" w Mrągowie w 1985 r.). W roku 1994 na rynek weszła jego płyta pod tytułem "Jadę na południe".

Pierwszym kompaktem był album "Coś mi nie pasuje". Nagrał akustycznie płytę "Rio Bravo", zawierającą 12 spośród największych ponadczasowych przebojów country & western, która w plebiscycie fanów zdobyła tytuł Płyty Roku 2000. Skomponował i nagrał piosenki do filmu telewizyjnego "Ślady naszych łap".

Na festiwal 1990 roku do Mrągowa Lonstar przyjechał wprost ze Stanów Zjednoczonych. Występował w klubach Nowego Jorku, Waszyngtonu D.C., Chicago i innych miastach wschodniego wybrzeża. Jednak największym sukcesem był pobyt w Nashville: występy w telewizyjnym programie Nashville Now, w Grand Ole Opry, na festiwalu Fan Fair i - na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia Kompozytorów Nashville - w galowym koncercie podczas festiwalu Summer Lights. Na dzień przed powrotem do kraju wystąpił w słynnym nowojorskim Lone Star Roadhouse w podwójnej roli: piosenkarza i mistrza ceremonii prowadzącego koncert New Music Seminar.

W 1992 roku na Festiwalu Country w Sopocie Lonstar z zespołem wystąpił jako support jednej z największych gwiazd country w historii: Emmylou Harris.


Lonstar jest autorem ponad 100 własnych piosenek, które niepostrzeżenie stają się klasyką. Tworzył także piosenki pop i uczestniczył w sesjach nagraniowych innych artystów (Edyta Geppert, Grażyna Świtała). Tłumaczył na angielski i włoski teksty Krzysztofowi Krawczykowi, Urszuli, De Mono, Stanisławowi Sojce oraz Lombardu i Perfektu. Opracował stylizowany na country minimusical dla dzieci. W roku 2000 napisał teksty anglo- i włoskojęzyczne do muzyki Krzesimira Dębskiego, Seweryna Krajewskiego i Janusza Stokłosy dla znakomitego duetu operowego: Jose Cury i Ewy Małas-Godlewskiej, a w ślad za tym sukcesem wziął udział (również jako autor tekstu) w międzynarodowej produkcji płyty Jose Carrerasa! Brał udział w nagrywaniu płyt kompilacyjnych, wydawanych przez rozmaite firmy. Wystąpił w kilkunastu muzycznych widowiskach telewizyjnych i większości ważniejszych festiwali, nie tylko muzyki country (Festiwal Piosenki Polskiej - Opole '86). Gdy jesienią 1993 roku w Warszawskim Kole SML "C" wybuchła gorączka tańców w stylu country przyczynił się do jej rozprzestrzeniania.


Współtworzył i prowadził cykliczny program Scena Country w TV Polonia. Był gwiazdą programów Country Bar, Welcome to America i Country Club realizowanych przez Telewizję Katowicką, regionalny oddział telewizji publicznej. Występował tam jako piosenkarz oraz członek warszawskiej formacji tanecznej "Strefa Country". Lonstar jest dwukrotnym laureatem plebiscytu organizowanego przez magazyn "Gitara i bas", którego czytelnicy w 1995 r., określili go jako najlepszego gitarzystę w kategorii muzyki country. Jest też laureatem Złotego Trucka przyznanego przez czytelników i radiosłuchaczy dla Najpopularniejszego Wykonawcy Country.


Współtworzył widowisko muzyczno-taneczne "Sen o Teksasie" zaprezentowane podczas Pikniku Country - Mrągowo '95. Producenci telewizyjnego programu "On - czyli kto?" zaprosili Lonstara oraz delegację Strefy Country, gdy bohater wydania lutowego '96, profesor i premier Leszek Balcerowicz oświadczył, że bardzo lubi muzykę country. Spotkanie było okazją do nauki; ale tym razem artysta uczył słynnego ekonomistę śpiewu.


Wydarzeniem sezonu 1996 roku był film biograficzny, przygotowany przez TVP2, "Legenda europejskiego kowboja". Lonstar i jego zespół w ostatnią sobotę czerwca '96 r. zostali zaproszeni przez organizatorów Wielkiej Letniej Gali Business Centre Club na terenie Torów Wyścigów Konnych w Warszawie. Ich bogaty repertuar, sposób interpretacji, a także tańce lidera wraz ze Strefą Country stworzyły nastrój świetnej zabawy. Latem '96 i '97 roku wyruszył w trasy koncertowe, zwane Konwój Country.


O Lonstarze bez przesady można twierdzić, że uratował honor polskiego środowiska country angażując się w organizację pierwszego warszawskiego międzynarodowego festiwalu Country Top '96, którego gwiazdą był Kris Kristofferson. Był także dyrektorem artystycznym, prowadził koncerty, śpiewał ze swym zespołem i tańczył ze Strefą Country

Na XV Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Country w Mrągowie (26 - 28 lipca 1996 r.) koncert sobotni, prowadzony i skonstruowany przez dwóch najpopularniejszych polskich wykonawców country: Lonstara i Tomasza Szweda, przedstawił ich artystyczną drogę i wspomnienia z 14 Pikników. Śpiewali własne przeboje, czasem wymieniając się nimi, a zaproszeni przez nich goście wystąpili we własnych przebojach country lub piosenkach przez nich napisanych.

Wiosna 1997 roku dla artysty oznaczała okres wytężonej pracy organizacyjnej. Wraz z Tadeuszem Chlabiczem (twórcą warszawskiego klubu Oczko, promującego polskie zespoły) podjął się organizacji II festiwalu Country Top, którego gościem był James Lynch. Na XVI Festiwalu Muzyki Country Lonstar wystąpił z minirecitalem podczas niedzielnego koncertu.

W ciągu następnych lat zaznaczał swą obecność na niemal wszystkich innych festiwalach i znaczących imprezach country jako wykonawca, juror, konsultant artystyczny lub współorganizator. M.in. brał udział w wielkim i ważnym koncercie "Daj siebie innym" na warszawskim Torwarze (luty 2000) jako jedyny reprezentant country w plejadzie gwiazd rocka i popu, z gościnnym udziałem Zbigniewa Hołdysa. Kilkakrotnie gościł w programie Zbigniewa Hołdysa - "Hołdys Guru" emitowanego w MTV Poland i TVP2.

W maju 2000 r. był przez 8 dni prawą ręką Ennia Morricone, największego żyjącego kompozytora muzyki filmowej, przybyłego do Warszawy na Film and Music Festival. W plebiscytach organizowanych przez countrowy fanzin "Dyliżans" Lonstar zdobył tytuł Artysty i Wokalisty Roku 2002, a rok wcześniej laury Współpracy Wokalnej Roku za odśpiewanie "Knockin' on Heaven's Door" wspólnie z Tomaszem Szwedem. W czerwcu 2003 r. Lonstar był bohaterem cyklicznego programu TVP "Od przedszkola do Opola", występując z dziećmi śpiewającymi jego repertuar. Od tegoż roku dla PR1 prowadzi cykliczne audycje autorskie "Muzyczne ojczyzny Lonstara"

Jego przyjaciel George Hamilton IV, zwany Ambasadorem muzyki country (dwukrotnie wystąpił na głównej scenie mrągowskich festiwali), powiedział: "Zjeździłem cały świat i poznałem wielu piosenkarzy country - lepszych i gorszych. Ale jest jeden, którego szanuję i lubię najbardziej: Lonstar!".

źródło: http://www.lonstar.pl/pl/index.php?mod=bio





Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji COUNTRY.WORTALE.NET.


Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net - | mapa witryny | login