Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 3065 razy

Dlaczego Country?

Być może tytuł prozaiczny. Jednak od jakiegoś czasu zastanawiam się co to właśnie pytanie znaczy w moim przypadku.

Jestem w trakcie porządkowania mojej płytoteki CD. Słucham jej przy okazji na nowo na zupełnie innym sprzęcie oddającym pełnię zakresu dźwięków. Jakbym odkrywał muzykę na nowo.

Jako, że w tym zestawie znajdują się różne rodzaje muzyki, powyższe pytanie powróciło do mnie ponownie.

Moja płytoteka ostatnio jest dość jednorodna. Poza paroma wyjątkami "Pure Country".

Wcześniej tak nie było. Teraz odkrywam na nowo również tamte płyty. Najwięcej w nich bluesa, jazzu, rocka i muzyki elektronicznej.    Niewielka kolekcja płyt z muzyką klasyczną. Szczególnie epoka baroku oraz kilka płyt z muzyką rodziny Straussów. Parę płyt popowych też się znajdzie. Jest również poezja śpiewana i piosenki z kabaretów. Miłośników Disco Polo i Italo Disco muszę niestety zmartwić. Stan płyt tego rodzaju w mojej płytotece, zero absolutne.

Zgrywam większość płyt z CD do kolekcji na dysku (oczywiście w formacie bezstratnym, jak na świeżego audiofila przystało) i jednocześnie przesłuchuję.

Tak się składa, że przy kilku przeprowadzkach umiejscowienia tej skromnej kolekcyjki różne style wymieszały się ze sobą. Więc słucham na przemian Country i bluesa, country i rocka, country i popu itd. To ciekawe doświadczenie.

Myślenie nad pytaniem "dlaczego Country?" nasuwa się samo. Im więcej się zastanawiam, tym bardziej "wiem, że nic nie wiem". Ludzie z wykształceniem  muzycznym, napisali by pewnie, że w Country dźwięki są szlachetniejsze a teksty bardziej dopracowane i poruszające ważniejsze dla ludzi problemy. Jednak jak słucham np. Erika Claptona to tam też są szlachetne dźwięki (cokolwiek by to znaczyło) i porusza on też ważne kwestie. Przynajmniej ważne dla niego.

Przeczytałem parę tekstów chwalących muzykę pop, pieśni operowe czy szanty. Doszedłem do wniosku, że jakbym zamienił słowa pop, jazz, czy opera na Country, to mógłbym podpisać się pod tymi tekstami obiema rękoma.

Zatem "dlaczego Country? W tym musi być coś duchowego. Coś co dotyka wnętrza człowieka. Coś czego nie można dotknąć logicznym umysłem.

Ale co? Hmm…

Myślę że ilu nas miłośników muzyki tyle byłoby odpowiedzi. Bardzo jestem ciekaw jaka jest odpowiedź na to pytanie różnych ludzi. 


"Dlaczego Country dla mnie? Bo jak brzmi Country, to moja dusza się ożywia i serce bije radośniej.

 

A jaka jest Twoja odpowiedź na pytanie:

DLACZEGO COUNTRY?

 

Piotr "dzidzia" Pleskot

 
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji COUNTRY.WORTALE.NET.


Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net - | mapa witryny | login