Wróć na portal Mindly.pl 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 4142 razy

Billy Yates - biografia

 

Billy Yates - artysta, tekściarz, piosenkarz ... i fryzjer.

(tłumaczenie ze strony www.billyyates.com za zgodą artysty)

(tekst: Tomasz 'teacher' Jarmołkiewicz za zgodą Muzyka Country - www.muzyka-country.pl)

Artysta countrowy Billy Yates postawił wszystko na jedną kartę, kiedy w 2001 roku odszedł z Columbia Records Nashville i stworzył własną firmę M.O.D. (My Own Damn) Record Label.  W tamtych czasach nikt nawet nie odważył się pomyśleć o takim posunięciu w Mieście Muzyki. Decyzja Yatesa o uniezależnieniu się od producentów była odważna zwłaszcza w obliczu faktu, że wciąż nie mógł pochwalić się dużą liczbą fanów będąc pod skrzydłami wytwórni. Podczas spotkania z Allenem Butlerem, ówczesnym szefem Columbia Nashville Yates wyraził swoje pragnienie nagrania albumu w klimacie tradycyjnego country, bez ingerencji ze strony wytwórni. Kiedy stało się jasne, że Billy'emu nie chodzi o przejście do konkurencji, Butler zwolnił artystę z obostrzeń kontraktu. Już następnego dnia Yates rozpoczął pracę nad swoją pierwszą płytą, ciepło przyjętą przez krytyków „If I Could Go Back" (2001).

Mając bardzo umuzykalnioną rodzinę Yates wcześnie rozpoczął swoją karierę u boku ojca i matki śpiewając w niedziele przed mszą świętą w lokalnej rozgłośni radiowej. Przyszła gwiazda country wychowała się na farmie; jego rodzina 'żyła z ziemi' i hodowała własną 'wołowinę, wieprzowinę i drób'. Stała dieta obfitująca w tradycyjne piosenki country - artystów takich, jak Jim Reeves, Ernest Tubb, Buck Owens czy Merle Haggard - zaowocowała mocnymi fundamentami muzycznymi, na których Yates zbudował swoją karierę. Chociaż dotąd zbyt nieśmiały by występować publicznie, Yates znalazł w końcu odwagę i zgłosił się do właściciela Lake Wappapello Opry w Wappapello, Missouri.  Improwizowane wykonanie utworu Ricky Skaggsa "Crying My Heart Out Over You" zapewniła młodemu artyście stały cotygodniowy występ. Po trzech latach (kiedy to regularnie odwiedzał Nashville) Yates wystąpił w sali koncertowej w West Plains, Missouri. Po krótkiej przygodzie z koledżem artysta zdobył licencję fryzjerską i powrócił w rodzinne strony, gdzie przez pięć kolejnych lat  w ciągu dnia strzygł włosy, w weekendy występował na scenie, a wieczorami pracował w lokalnej rozgłośni radiowej. W 1987 roku Yates przeprowadził się do Nashville i podpisał umowę wydawniczą z Hori Pro Entertainment.

Pierwsze sukcesy jako autora tekstów nadeszły wraz z nagraniem dwóch jego kompozycji przez legendę country George'a Jonesa na album z 1992 roku Walls Can Fall, włączając w to utwór okrzyknięty CMA Vocal Event of the Year „I Don't Reed Your Rockin' Chair". Dzięki Jonesowi piosenka "Choices" autorstwa Yatesa dotarła do Top 30 listy przebojów country oraz zapewniła artyście oraz jej współautorowi Mike'owi Curtisowi nominację do nagrody Grammy. Więcej sukcesów nadeszło wraz z podpisaniem własnego kontraktu płytowego. Almo Sounds wydało debiutancką płytę „Billy Yates" w 1997 roku. Pierwszy z singli, przejmujący „Flowers" ugruntował pozycję Yatesa jako tradycjonalisty. Niestety, Almo Sounds upadło zanim artysta zdążył na dobre zadomowić się w countrowej społeczności. Yates w końcu podpisał umowę z Columbia Records Nashville. Po kilku nieudanych próbach zaistnienia i latach monotonii w wytwórni artysta zdecydował się opuścić Columbia i założyć własną firmę.

Billy Yates jako piosenkarz i autor tekstów wydał pięć entuzjastycznie przyjętych albumów studyjnych i jeden zestaw największych przebojów (Favorites) w latach 2001 - 2008, włączając w to arcydzieła w postaci albumów Harmony Man (2005) oraz That's Why I Run (2008). Chociaż w USA sukces raczej ominął Yatesa, udało mu się zgromadzić liczną i wierną rzeszę fanów w Europie, gdzie utwory artysty odnoszą sukcesy na listach przebojów, a  na koncerty  przychodzi komplet fanów. W 2006 roku Yates i kalifornijski biznesmen Scott Hacker stworzyli firmę Smokin' Grapes Music Publishing, ulokowaną w Nashville. Utwory Yatesa nagrywało wielu artystów, m.in. Gary Allan, Tracy Lawrence, George Strait, Sara Evans i Kenny Chesney. Autor oryginalnego tekstu: Todd Sterling, Rovi

 

FAKTY I LICZBY:

 

IMIĘ I NAZWISKO: Billy Wayne Yates
DATA I MIEJSCE URODZIN: March 13, 1963, Doniphan, Missouri
RODZINA: żona - Nancy / syn - Grayson / rodzice - Bill & Norma / brat - Rick
LICZBY: wzrost: 179 cm, waga: 74 kg.
OCZY: niebieskie

WŁOSY: brązowe
INSTRUMENT: gitara
HOBBY: sztuka (portrety w ołówku, akwareli  tuszu), kolekcjonowanie zabytkowych gitar, ciesielstwo, ogrodnictwo
PRZYNALEŻNOŚĆ: CMA, BMI, NARAS, NSAI, AFTRA, ECMA
WYTWÓRNIA PŁYTOWA: M.O.D. Record Label (obecnie), Curb Records, Almo Sounds, Columbia Records (kiedyś)
PRODUCENT: Billy Yates (obecnie), Garth Fundis, Blake Chancey, Luke Wooten, Ray Baker (kiedyś)
KLIPY PROMOCYJNE: "I Smell Smoke", "Flowers" - Almo Sounds, "What Do You Want From Me Now" - Columbia Records
REKLAMA:: Billy jest autorem oraz/lub wykonawcą piosenek z reklam Chevy Trucks, Ford Trucks, Kellogg's, Slick 50, Heinz 57, i Pepsi Cola

 

Strona internetowa: www.billyyates.com

 

Kontakt z Billy'm: info@billyyates.com lub pocztą zwykłą:

Billy Yates International Fan Club
P.O. Box 864
White House, TN 37188

USA

 
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji COUNTRY.WORTALE.NET.


Dodaj komentarz

artyści zagraniczni

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net - | mapa witryny | login